понеділок, 22 лютого 2021 р.

Тиха акція "Ангели пам'яті" в Чернівецькій ЗОШ І-ІІІ ступенів №3

        В Україні і в світі 19 лютого 2021 року пройшла тиха акція "Ангели пам'яті" із вшанування Героїв Небесної Сотні. Цього року до неї долучилося понад 20 країн (за матеріалами https://www.ukrinform.ua/rubric-society/3194163-v-ukraini-i-sviti-projsla-tiha-akcia-angeli-pamati.html).

        Учні нашої школи також долучилися до акції, підготувавши 17-18 лютого 2021 року паперових ангелів. Символічна алея янголів була сформована на території школи. Попередньо класоводи та класні керівники провели уроки пам'яті (1-4 класи), онлайн-години спілкування (5-11 класи) з учнями та батьками, адже наш обов'язок зберегти в пам'яті те, що відбувалося сім років тому. Ці події слід зберегти не лише в пам'яті дітей, вони займають провідне місце в історії цілої держави.         За словами організаторки акції в Україні Анжеліки Рудніцької «Дуже б хотілося, щоб акцентували не на тому, яка ми нещасна країна, а на тому, яка ми героїчна країна, наскільки ми вміємо бути жертовними. Революція гідності відрізняється від безлічі маленьких локальних чи великих акцій, які відбуваються періодично на Майдані тим, що вона була не за своє, не за те, щоб я міг більше заробити, чи, щоб мені повернули борги банки, або дали можливість на литовських номерах їздити. Вона була за гідність – і це принципово вирізняє Революцію гідності від будь-яких інших протестів, які були в Україні. Це була велика жертва найсміливіших і найкращих».

            А сотню вже зустріли небеса..
            Летіли легко, хоч Майдан ридав…
            І з кров´ю перемішана сльоза….
            А батько сина ще не відпускав..
            Й заплакав Бог,побачивши загін:
            Спереду — сотник ,молодий,вродливий
            І юний хлопчик в касці голубій,
            І вчитель літній-сивий-сивий..
            І рани їхні вже не їм болять..
            Жовто-блакитний стяг покрив їм тіло..
            Як крила ангела, злітаючи назад,
            Небесна сотня в вирій полетіла…

                                            Людмила Максимлюк

        


понеділок, 15 лютого 2021 р.

День Святого Валентина

     14 лютого увесь світ відзначає найромантичніше свято - День Святого Валентина, День закоханих. Але учні Черінвецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №3 кажуть, що це свято не просто закоханих - це свято людей, які вірять у щире кохання і дружбу, які бережуть дружні стосунки один з одним, цінують шлюб і люблять своїх батьків. Саме ці почуття можна було простежити під час роботи "Пошти Святого Валентина" у школі протягом 11-15 лютого 2021 року.

    Учні 3-7 класів надсилали листівки своїм друзям, однокласникам, вчителям, були навіть валентинки для батьків. Учні 8-11 класів вже надсилали вітальні листівки-сердечки юнаку чи дівчині з більш серйозними побажаннями.

   

Одинадцятикласники провели невеличке дослідження походження цього свята і з'ясували, що достеменна історія цього свята досі невідома, проте у більшості переказів та легенд його "винуватцем" називають ранньохристиянського мученика Валентина — єпископа з італійського міста Терні (місто розташоване неподалік Риму – ред.), який жив у III столітті.

    Згідно з цією версією, святкування Дня закоханих почалося в Римській імперії у 270 році до нашої ери, за часів царювання Клавдія II (268-270 рр.). Під час ведення війни Клавдій начебто не хотів, щоб солдати вступали в шлюб, бо вважав, що одруження робить їх слабкими та обтяжує сімейним побутом. Однак священнослужитель, на ім'я Валентин таємно вінчав закоханих. Коли правитель про це дізнався, єпископа схопили, піддали жорстким тортурам і згодом обезголовили за "антидержавницьку" діяльність. У ніч перед стратою, яка відбулася 14 лютого між 269 року, він написав дівчині, ймовірно, дочці тюремного наглядача, з якою подружився в ув’язненні, любовного листа у віршованій формі та підписав його: "Твій Валентин". Згодом такі листи отримали назву "валентинки".

    У 496 році Папа Геласій I заснував День пам’яті Святого Валентина, якого вшановують 14 лютого. Вважається, що він зробив це, аби витіснити язичницьке свято римських "люперкаліїв", яке щорічно відзначалося 15 лютого. Натомість образ святого Валентина мав підкреслити духовний вимір кохання між чоловіком та жінкою.

    Хоча свято закоханих носить яскраво виражений романтичний характер, проте подарунки та традиції його святкування у різних країнах різняться. Наприклад, у Франції найкращим подарунком у цей день вважають ювелірні прикраси і коштовності, а в Данії – засушені білі квіти. В Італії свято називається солодким днем, тому італійці дарують один одному солодощі та торти, прикрашені голубами та сердечками.

    У Фінляндії 14 лютого відзначають Днем друга, тому у цей день жителі країни вітають зі святом не тільки своїх коханих, але й кращих друзів. Також фіни у цей відзначають жіночий день, на кшталт свята 8 Березня.

    А ось, наприклад, у Кореї неодружені, які не отримали подарунка на День святого Валентина, йдуть до ресторану для одиноких та їдять там чорну локшину, аби відсвяткувати свою самотність.

    У Голландії в цей день жінка може зробити пропозицію чоловікові, якого вона вподобала. Якщо ж чоловік відмовляє, то він має подарувати їй шовкову сукню. А в Канаді чоловікові за відмову жінці може загрожувати штраф або ґрати.

    На Ямайці День закоханих є днем боротьби із соромом та боязкістю. В країні існує традиція, за якою там проводяться "голі весілля", коли з одягу на нареченій і нареченому залишаються лише обручки. В Англії дарують подарунки та любовні послання не тільки коханим людям, але й домашнім улюбленцям – собакам, кішкам і навіть коням.

    Проте є країни, де свято закоханих досі заборонене. Йдеться, зокрема про Іран та Саудівську Аравію. Влада цих країн вважає, що це свято пропагує сексуальну розбещеність. Тому тих, хто не дослухається до офіційних рекомендацій, карають чималими штрафами.

    

    14 лютого співпадає з низкою інших свят та знаменних дат. Так, у цей день святкують Міжнародний день дарування книг і День комп'ютерника (в цей день в 1946 році був продемонстрований перший електронний комп'ютер ENIAC I), а також день заснування YouTube (сервіс був засновний 14 лютого 2005 року трьома працівниками американської компанії PayPal: Чадом Герлі, Стівеном Чені та Джаведом Карімом – ред.). А в Німеччині 14 лютого святкують День душевного здоров'я.


    Щорічно прибуток від продажу шоколаду і солодощів в День святого Валентина становить приблизно 1011 мільярдів доларів.



понеділок, 8 лютого 2021 р.

Ми завжди чекаємо на наших випускників з любов'ю


     В першу суботу лютого, а цьгоріч це 06 лютого 2021 року,  школа гостинно відчиняє свої двері для своїх випускників.

Та, на жаль, світова пандемія коронавірусної інфекції вносить корективи в роботу нашого закладу освіти.

Дорогі випускники!

    Від імені всіх вчителів та майбутніх випускників щиро вітаємо Вас із цим святом. Святом, коли Ви згадуєте свої шкільні роки. Святом, коли Ви вкотре раді зустрічі з колишніми одноклансиками. Святом, коли Ви можете пригадати шкільні будні, веселі пустощі на перервах, трепетний звук шкільного дзвінка і романтично-сумно мелодію останнього вальсу на шкільному подвір'ї.

    Ви сьогодні зустрінетеся своїми класами, запросите своїх класних керівників. Сьогодні у вас буде все - вечір спогадів, вечір привітань, вечір нових зустрічей і Ваш рідний, незабутній вчитель, ваш класний керівник поруч із вами.

    Вже пролетіло 1 рік (класний керівник - Гриценко Л.В.), 5 (класний керівник - Захарова Л.В.), 10 (класний керівник - Антоняк Я.М.), 15 (класний керівник - Венгренович М.Л., Малигіна В.Ф.), 20 (класний керівник - Руснак А.Г.), 25 (класний керівник - Обоєнко В.П.) і більше років. А ви, наші рідні випускники, як і перш за все такі ж красиві і молоді. Бажаю вам хлопці і дівчата, головне серцем не старіти. Завжди, ось, так само як і зараз світитися радісними та щасливими посмішками. Нехай роки приносять вам тільки досвід і мудрість. А кожен день буде сповнений тільки найкращим. Здоров’я вам ще на довгі і довгі роки!

Ми будемо раді зустрічі з вами 

05 лютого 2022 року,

адже Чернівецька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №3 завжди чекає своїх випускників з любов'ю💖👋

Пам'яті героїв, полеглих під Крутами присвячено


       29 січня 2021 року класоводи та класні керівники Чернівецької ЗОШ І-ІІІ ступенів №3 провели онлайн-годину спілкування з учнями 3-11 класів, на якій обговорили передумови та наслідки бою українських студентів з більшовиками під Крутами 29 січня 1918 року.

Історична довідка

Сто три роки тому відбулась одна з найтрагічніших подій в історії нашої країни. Українські студенти віддали своє життя, аби захистити Київ від наступу більшовиків. На початку січня 1918 року більшовики встановили контроль у Харківській, Катеринославській та Полтавській губерніях та розгорнули наступ на Київ. Наступ більшовицькі війська вели двома групами: одна вздовж залізниці Харків-Полтава-Київ, друга – у напрямі Курськ-Бахмач-Київ.

Центральна Рада УНР у своєму підпорядкуванні мала окремі частини колишньої російської армії, що були українізовані, а також сформовані із добровольців підрозділи. Саме добровольці і стали опорою Центральної Ради.

24–27 січня 1918 року запеклі бої розгорнулись за станцію Бахмач. Українські війська змушені були залишити Бахмач і відступити до станції Крути, через яку здійснювався наступ на Київ. Захищати столицю було нікому. 15-тисячна армія, яку на той момент мала УНР, була деморалізована довгою війною, розчарована у політиці Центральної Ради та, врешті-решт, порушила наказ.

В цих умовах стати на захист Києва були здатні, мабуть, лише  гімназисти та студенти. 5 січня 1918 року було створено студентський курінь Січових стрільців. Він нараховував дві сотні добровольців, в основному студентів київських університетів. Керівництво загоном взяв на себе старшина Андрій Омельченко.

До курсантів юнацької школи, студентів і гімназистів приєдналося ще десь до 80 добровольців з підрозділів місцевого Вільного козацтва із Ніжина.

Загалом, за різними підрахунками, у Крутах 29 січня 1918 року перебувало від 420 до 520 українських воякiв і юнакiв та студентiв, якi мали на озброєнні до 16 кулеметів та одну гармату на залiзничнiй платформi.

Впродовж усього дня вони вели бій за станцію з більшовицькими військами  загальною чисельністю (за твердженням більшості джерел) понад 3000 осіб. Усі добре озброєні і з артилерією.

Після запеклого багатогодинного бою українські війська відступили зі станції Крути. 27 студентів та гімназистів під час відступу потрапили у полон. І наступного дня ці 27 героїв були розстріляні або замордовані. Згодом їх поховали на Аскольдовій могилі у Києві.

За сучасними підрахунками втрати українських військ під Крутами оцінюють у 70–100 загиблих. Серед них  – 37–39 вбитих у бою та розстрiляних студентiв i гімназистів.

Втрати бiльшовицьких вiйськ пiд Крутами були значними, сягали тільки вбитими 300 воякiв.

Затримавши ворога на чотири дні, київські юнаки дали змогу укласти Брест-Литовський мир, що фактично означав міжнародне визнання української незалежності.

Презентація для проведення години спілкування